בינו לטינו

תחליט: פלה או מראדונה?

ניימאר הוא הכדורגלן הטוב בברזיל, אבל הסערות שיצר הן משל נהדר לכיוון אליו פנתה הליגה והחינוך שיש להעניק לכוכבנים הצעירים לפני שהם נהרסים

  • ניימאר
יניב בינו

קשה קצת לתפוס ולהבין את גודל ההתרגשות שאחזה בברזיל לאחרונה, כאשר ניימאר החליט להישאר בסנטוס ולא לעבור לצ'לסי, שחשקה מאוד בשירותיו. אולי סיפור אחד ימחיש זאת במעט; בין אינספור הנושאים הבוערים והחשובים שיש לנשיא מדינה לדאוג להם, פינה לו לולה, המוכר כחובב כדורגל, זמן על מנת לפגוש את הילד בן ה-18 וחצי שמשגע בחודשים האחרונים מדינה שלמה כדי לברך אותו על בחירתו.

מצד שני אפשר בהחלט להבין את העם הברזילאי. בחירתו של ניימאר בסנטוס לעת עתה מייצגת דבר הרבה יותר עמוק מהצלחה של קבוצה להשאיר כוכב צעיר בשורותיה. לאחר מכירת סיטונאית של כוכבים בגיל צעיר לרחבי אירופה, נראה שניימאר הוא הסנונית הראשונה בתפיסה החדשה של מועדוני הכדורגל במדינה; פחות מסתנוורים מהכסף של קבוצות העל של אירופה, אלא עושים ניסיון רציני ואמיתי להשאיר את הכוכבים ביד, לגדל אותם ולשלוח אותם בעצמם לנבחרת.

"בנינו אלטרנטיבה רצינית ביותר עבורו", הסביר נשיא סנטוס, לואיס אלברו, את ההצלחה להשאיר את ניימאר, המשחק מגיל 9 במועדון. "אנחנו כבר לא מקבלים יותר את הרעיון שאנחנו מדינה מתפתחת שתלויה בחסדים וברחמים של מועדוני צמרת באירופה".

עוד בוואלה! NEWS

יש פתרון אמיתי: הקרם שיעלים לך את כתמי הפיגמנטציה

לכתבה המלאה

המטרה: פלה. לא פחות

כמו כל עם, גם ברזיל גאה בכוכביה וחשה גאווה כששחקן, לו צופים עתיד מזהיר, מחליט, למרות הצעה קוסמת ביותר, להישאר. ההירתמות של אנשי כדורגל בכירים במדינה, מאמנים ושחקנים לשעבר ובהווה, כמו פלה, מריו זגאלו, רוביניו, מאנו מנזס ורבים אחרים בניסיון לשכנע את ניימאר להישאר מוכיחה עד כמה הצעד הזה היה חשוב בקנה מידה לאומי. הם ייעצו והסבירו לו שכדאי לו לצבור עוד ניסיון ולהתחשל לפני שהוא עוזב את החממה, כי הוא עדיין צעיר מדי.

מלבד צ'לסי, עוד לא מעט מועדונים רוצים לשים את ידם על הנער. כדי למנוע זאת הציבה סנטוס תג מחיר גבוה מאוד על שחקן צעיר ועדיין לא מוכח בגובה 30 מיליון ליש"ט. כמו כן קבע המועדון חסמים שונים ומגוונים כדי שקבוצות וחברות לא יוכלו לעקוף אותו ולרכוש את השחקן. עם זאת, יש המשוכנעים שבעתיד הקרוב הוא בכל זאת ייצא לאירופה, כמו סוכנו המקומי וסוכנו הבינלאומי פיני זהבי, שבוודאי יגזור קופון נאה מהגעה של הברזילאי ללונדון: "אין לי ספק שבסופו של דבר הוא יהיה בצ'לסי".

מלבד זאת, כדי לרצות את השחקן שילשה סנטוס את שכרו והבטיחה לו, דרך תכנית עבודה שהוצגה בפניו, שהיא תעשה ממנו סופרסטאר בקנה מידה עולמי דוגמת כריסטיאנו רונאלדו ו-ווין רוני. מטרתו של המועדון היא שניימאר יזכה ברבות הימים, כשהוא בשורותיה ולא במקום אחר, להכרה כשחקן הטוב ביותר בעולם. כמו פלה. לא פחות.

מעבר לכך, היו סיבות נוספות שניימאר החליט להישאר בגינן. אחת מהן היא החברות הטובה עם חברו לקבוצה, פאולו הנריקה המכונה גאנסו. השניים משתפים פעולה בטורנירי פוטסל וגם משפחותיהם נמצאות בקשרים מצוינים. לאחר לחצים כבדים נטל הכוכב הצעיר החלטה. "לקחתי בחשבון את העצות שקיבלתי מהרבה אנשים", הצהיר ניימאר, "אבל בסופו של דבר ההחלטה להישאר בסנטוס הייתה רק שלי. כסף הוא לא הדבר היחיד שמביא אושר". עד כאן זה נשמע טוב.

"בדרך ליצור מפלצת"

אלא שזמן לא רב אחר כך בברזיל החלו לחשוש, ואולי בצדק, שהם הפכו את היוצרות. שלא רק משכורתו היא שגדלה פלאים, אלא גם האגו שלו. רנה סימוס, מאמן אתלטיקו גואיננסה מהליגה הראשונה ואחד שעבד במחלקות נוער רבות בברזיל, אירן, ג'ימייקה וקוסטה ריקה, אמר: "אנחנו בדרך ליצור מפלצת. מישהו צריך לחנך אותו ומהר לטובת הספורט".

הפרשה שהעלתה שוב את שמו של ניימאר לכותרות, הפעם בהקשר רע, קשורה בפיטורי מאמן סנטוס דוריבאל ג'וניור לא מכבר. באחד ממשחקי הקבוצה הוכשל ניימאר וניגש לבעוט את הפנדל, אלא שהפעם החליט המאמן שהוא רוצה שחקן אחר. מנקודה זו ואילך, נראה ניימאר אחר על המגרש: ילדותי, אנוכי, רוטן על המאמן וחבריו לקבוצה, לא שמח ומציג יכולת נרפית.

עוד לפני שפוטר, סיפר דוריבאל ג'וניור על הניסיון שלו להסתגל לאורח החיים של שחקניו הצעירים בקבוצה, ניימאר בעיקר: "העבודה בקבוצות עם כוכבים צעירים קשה. יש קרנבל בכל מקום אליו הם מגיעים. השחקנים הצעירים מתנהגים שונה בימינו, זה לא כמו בעבר, וצריך להבין ולהתרגל לזה. שינויים קורים כל העת. אני מנסה ללמד אותם מה שאני יודע לגבי החיים, אולם בו בזמן גם אני לומד מהם". הוא אף טען שניימאר הוא השחקן הטוב ביותר כיום בברזיל.

אלא שעל ההתפרצות של ניימאר במגרש לא יכול היה המאמן להבליג, והוא דרש להשעותו ל-15 ימים. ולא, איים דוריבאל ג'וניור, יעזוב. ההנהלה נענתה לדרישת המאמן וגיבתה אותו תחילה. משתמה תקופת ההשעיה הראשונית החליט המאמן להאריכה אלא שהנהלת המועדון סירבה, פיטרה אותו, ושמה בעצם את ניימאר גבוה הרבה יותר בהיררכיה ממאמנו.

"דומה יותר למראדונה מאשר לפלה"

החלטתה של סנטוס הוציאה לא מעט אנשי כדורגל ברזילאיים מהכלים ועשתה לפרשה הדים רבים. כיצד ייתכן שהנהלה של קבוצה כה בכירה בכדורגל הברזילאי מחליטה לשים שחקן צעיר בתחילת דרכו לפני המאמן. מי שעוד התגייס לטובת דוריבאל ג'וניור הוא מאמן נבחרת ברזיל מאנו מנזס, שהשאיר את ניימאר מחוץ לסגל הנבחרת לקראת משחק הידידות שלה בחודש הבא, ובכך גיבה את המאמן המפוטר.

"זו אינה הפעם הראשונה שניימאר מתנהג בצורה לא נאותה על המגרש", הסביר מנזס את ההחלטה. "הוא חייב לשנות גישה. כרגע אין לי עניין להכניס את הבעיות הללו לנבחרת. חשוב לנו מאוד לשלוח מסר ברור מה אנחנו רוצים שיהיה ונעשה בנבחרת ברזיל". עם זאת השאיר מנזס פתח רחב לחזרתו של ניימאר לשורות הסלסאו: "מה שמביא שחקנים לנבחרת זו היכולת שלהם על המגרש. חזרתו תלויה רק בו. אני רק מקווה שזו תקופה קצרה ושהיא תחלוף, והוא ישוב להוכיח את הכישרון הגדול שלו על המגרש".

גם מאמן אבאי, אנטוניו לופז, היה בין המתנגדים וטען שניימאר מתייחס לחבריו לקבוצה בלי טיפת כבוד. בעיתון הנפוץ "או גלובו" נכתב: "ניימאר הוא בחור צעיר שכל המצלמות מכוונות אליו כעת וכל תנועה שהוא עושה מתועדת. יש לנו פחד שהוא יהפוך ברבות הימים ויהיה דומה יותר למראדונה מאשר לפלה". לאחר ההתפרצות האחרונה, ולאור מספר מקרים נוספים מהעבר, החלו להשוות את ניימאר לוואגנר לאב ולא פחות לאדריאנו הבעייתיים.

מצדדיו של ילד הפלא, לעומת זאת, טוענים שהלחץ עליו עצום. ראשית, לאחר העזיבה של רוביניו את סנטוס, 'רוביניו החדש' כפי שהוא מכונה צריך לא מעט לשאת במרבית הנטל. לאור העובדה שגם אנדרה עזב את הקבוצה וחברו, גאנסו, פצוע, הנטל עליו גדול שבעתיים. אביו של ניימאר נחלץ להגנתו: "אני משלים עם העונש שהוא קיבל. יש לו חוזה בקבוצה והוא צריך למלא אחר ההוראות, אבל מכאן ועד מה שעשו ממנו הדרך רחוקה. ציירו אותו כאילו הוא סוג של מפלצת". גם ניימאר הגיב להאשמות: "אם הייתי רוצה להיות מיליונר, הייתי עובר לצ'לסי. החברים שלי הם אותם אנשים, תמיד אהיה אדם צנוע".

all you need is love

לפני המונדיאל, בסקר ארצי שנערך בברזיל, 80 אחוזים הצביעו בעד הכללתו של ניימאר בסגל. בדיעבד ישנם כאלה שמבינים מדוע דונגה ויתר על האפשרות לקחת אותו לדרום אפריקה. חרף מסע לחצים כבד על המאמן הקודם של הסלסאו, לא נעתר דונגה לבקשה, כשטען שניימאר צעיר מדי ולא הוכיח את עצמו בנבחרת הבוגרת במשך תקופה. עם זאת, לאור התוצאות של ברזיל במונדיאל וההדחה, יש כאלה שעדיין חושבים שדונגה טעה.

לאחר סיום הקדנציה של דונגה בנבחרת, זימן אותו מנזס, כחלק מהצערת הנבחרת, לסגל ברזיל המתחדשת והוא גמל לו עם שער בבכורה שלו נגד ארה"ב. בכך השתווה ניימאר לפלה, זיקו, ריבאלדו, לואיס פביאנו ואלשנדרה פאטו, שגם עשו זאת במשחקי הבכורה שלהם.

האמביוולנטיות שמייצר ניימאר מתרחשת גם על המגרש. מחד הוא פורע את השטרות וכובש גולים רבים, מנגד יש הטוענים שהוא אוהב יותר לכדרר מלהבקיע. "רבים משווים אותו לגארינצ'ה, אחד השחקנים הכי אהובים ומוכשרים אי פעם" כתב עליו הפרשן גיל בראגה. "גארינצ'ה נחשב כלא אחראי, אחד שמעדיף את היופי על פני היעילות, אך מעטים לא היו מעלים חיוך על פניהם כשהם היו רואים אותו עושה את פעלוליו עם הכדור. כזה הוא ניימאר".

לעתים נראה שמאחורי הסוכנים, גדודי העיתונות, חוזי הענק ועוד מסתתר לו ילד, שרוצה כרגע ליהנות מהחיים. "לצערי, אני כבר לא להסתובב בקניון", אמר, ואף הודה וכתב לא מכבר בחשבון הטוויטר שלו שלאור הפרסום הוא מתקשה למצוא את הנשמה התאומה שתשלים אותו: "כרגע אני רק מחפש אהבה אמיתית".

לעתים כל מה שהוא מחפש זה רק אהבה. ניימאר (ספק : אימג’בנק – GettyImages)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully