וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מיוחד: סודות התקציב של מכבי ת"א

22.3.2010 / 12:46

מאמנים - 2,440,663 דולר, מח' נוער - 275,000. הכנסות מטלוויזיה - 2,854,251, הכנסות מכרטיסים - 8,282,051, הכנסות מעזיבת כספי - 400,000. כמיטב המסורת, אוהד גרינוולד חושף את המספרים שמרכיבים את מכבי תל אביב, נתונים שמראים: לא חייבים להשתגע כדי להצליח

גם כשהיא נפרדת מאחת העונות הקשות שחוותה מבחינה כלכלית, אם לא הקשה ביותר, וכאשר ברקע מאבקי בעלים עקובים מדם, הצליחה מכבי תל אביב להעמיד העונה תקציב ראוי. ואולי הרבה יותר מכך: חרף נתוני הפתיחה הקשים, גיבשה הקבוצה במהלך הקיץ תקציב מאוזן. את מקום ההשתוללות הכלכלית של השנים האחרונות תפסה בנייה מקצועית איטית ומושכלת. מסתבר שקבוצת פיינל-פור אפשר לעשות גם ב-18 ומשהו מיליון דולר.

שחקני מכבי תל אביב אלן אנדרסון, צ'אק איידסון, אנדרו ויז'נייבסקי. ברני ארדוב
תקציב מאוזן מביא תוצאות כלכליות, ומסתבר שגם מקצועיות/ברני ארדוב

בקיץ האחרון פרסמנו את תקציב המועדון לעונת 2008/9. השינויים התכופים בעונה אשתקד פרצו את המסגרת התקציבית, והכניסו את מכבי לגירעון עצום. כעת, קצת לפני שיוצאת לדרך סדרת רבע גמר היורוליג, אנו מפרסמים גם את תקציב העונה המלא של מכבי לעונת 2009/10. יש להדגיש כי מדובר בתקציב שגובש לפני פתיחת העונה, ושאושר בישיבת הדירקטוריון שנערכה ב-31.7.09. בזמן שחלף מאז נערכו שינויים קלים (דורון פרקינס צורף, מאצ'יי לאמפה עזב, בוצע קיצוץ רוחבי של 4%-5% בשכר העובדים אותו חשפנו), אך מעבר לכך אין הרבה חדש. המספרים האמורים משקפים בהחלט את המצב הקיים.

זו גם הזדמנות טובה להאיר כמה פינות אחרות בתקציב, עליהן לא יכולנו לעמוד בדקדוק בסדרת הכתבות שערכנו אז. המספרים שמרכיבים את מכבי תל אביב – טייק 2, חלק א'.

כמה כספי אמור היה להרוויח?

דירקטוריון הקבוצה הודיע הקיץ כי אישר תקציב בסך של 18 מיליון דולר. למעשה, העריכו בקיץ חשבי הקבוצה את התקציב הצפוי ב-18,435,575 דולר – גובה ההכנסות שנצפו מראש. ההוצאות, מנגד, הסתכמו בשלב הזה של הקיץ ב-17,257,282 דולר. נעמוד על המרכיבים של שתי הקטגוריות.

במסגרת ההכנסות, העריכה מכבי את הכנסותיה מזכויות השידור בטלוויזיה ב-2,854,251 דולר – זאת למרות ההתנתקות הדרמטית מהערוצים הפתוחים לאחר למעלה מ-40 שנה, והמעבר לערוץ נישה (ערוץ הספורט). הסכום, יש להדגיש, לא מגיע מערוץ הספורט בלבד, אלא בעיקר מחברות הוט ו-יס, שרכשו מידי הקבוצה את זכויות שידור משחקי היורוליג לשלוש העונות הקרובות.

מפרסום ושילוט ומספונסרים, יחד, העריכה מכבי כי תכניס 4,788,997 דולר. בעונה שעברה הכניסה מכבי סכום דומה (4,850,334). עם זאת, ההעפלה לרבע גמר היורוליג צפויה להניב למכבי סכום נוסף של כמה מאות אלפי דולרים. בתוספת להעפלה לפיינל פור, עשויות הכנסות הקבוצה לתפוח בכחצי מיליון דולר נוספים (בונוס מהטלוויזיה, חסויות נוספות). הספונסרית הראשית, אלקטרה, מזרימה גם העונה 1.95 מיליון דולר, כאשר הספונסרית המשנית נייקי מכניסה למכבי 450,000 דולר.

כבר בקיץ הראינו מדוע במכבי חרדים לנושא המנויים. בעונה שעברה הכניסה מכבי ממכירת כרטיסים ומנויים 8,898,496 דולר. העונה העריכה את הכנסותיה מכרטיסים ומנויים ב-8,282,051 דולר – המהווים כמעט מחצית מסך כל ההכנסות. תאי האירוח מכניסים למכבי כמיליון וחצי דולרים נוספים בשנה (הכוללים את מכירת התא עצמו, וחבילת פרסום שמתלווה לעסקה).

מנהלת ליגת העל צפויה להניב השנה למכבי 369,231 דולר. ולמרות השיווק המאסיבי של חנות המועדון, מתברר כי הקהל הרחב לא ממהר לרכוש מוצרים בחנות הדגל שבהיכל – עם אישור התקציב הוערכו ההכנסות מהחנות לעונה הקרובה ב-126,435 דולר בלבד.

כמה הכניסה מכבי ממעברו של עומרי כספי ל-NBA? מעבר לחיסכון משכורתו (אמור היה, עפ"י מסמכים פנימיים, להשתכר העונה 1,540,000 דולר), הכניסה מכבי עוד 400,000 דולר שקיבלה תמורתו כפיצוי.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

מיקום אסטרטגי, נוף מרהיב ודירות מפוארות: השכונה המסקרנת שנבנית במרכז

בשיתוף אאורה נדל"ן
אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
עוגת ההכנסות של מכבי תל אביב/מערכת וואלה, צילום מסך

האם גרשון קופח לעומת בירנבוים?

חלוקת ההוצאות מעניינת לא פחות, ואולי אף יותר. מהן ניתן להבין מה חשוב יותר למערכת, ובאלו קטגוריות העדיפה להשקיע את מירב המשאבים הפיננסיים שלה.

תקציב השחקנים הזרים של מכבי, כך עפ"י התקציב המאושר, עומד העונה על 6,770,391 דולר (לא כולל פרקינס, שצורף בהמשך ומשתכר 268,000 דולר ברוטו. לאמפה שוחרר). תקציב השחקנים הישראלים עומד על 3,295,387 דולר. תקציב הצוות המקצועי הוא הגדול בהיסטוריה של הקבוצה, בעיקר הודות לשכרו האגדי של פיני גרשון – 2,440,663 דולר הקדישה מכבי לצוות המאמנים ולמסייעים להם העונה (1,439,472 דולר לצוות המקצועי בעונה שעברה, כולל ההוצאות המנופחות שהועמדו לרשות מחלקת הסקאוט בראשות דני גוט, שנסגרה בתוך מספר חודשים).

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
חלוקת ההוצאות של מכבי תל אביב/מערכת וואלה, צילום מסך

בראיון ל"יציע העיתונות" ביום חמישי האחרון ציין גרשון כי "בשנים האחרונות היו במכבי מאמנים ששחטו את התקציב", אך הדבר לא מדויק לחלוטין. אפי בירנבוים פתח את העונה שעברה עם תקציב שחקנים מעט יותר גבוה – 11,535,665 דולר (לפני החלפות השחקנים התכופות). כשמחברים את הוצאותיה של מכבי על צוות מקצועי, סך ההוצאות לעונה שעברה דומה (שחקנים + צוות מקצועי). נתוני הפתיחה של גרשון לא היו נחותים משמעותית מאלו שעמדו לרשותו של בירנבוים, וכפי שניתן לראות בגרף המצורף, עומדים בהחלט בסטנדרטים שהציבה מכבי בשנים האחרונות.

גם העונה משלמת מכבי 540,000 דולר על זכויות השימוש בהיכל. הוצאות המשרד ברחוב הירקון ודמי השכירות מסתכמים ב-197,718 דולר.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
שכר השחקנים והמאמנים במכבי תל אביב במיליוני שקלים - לפי שנים/מערכת וואלה, צילום מסך

מה הרווח מאירוע כמו הפיינל פור?

נקודה מעניינת היא עמותת הנוער, פרט בו לא העמקנו בעבר – אם מישהו תוהה מהו מקור ייבול הצעירים הדל, ייתכן כי הנתון הזה יעמיד את הדברים במקומם: מכבי מקציבה לעמותת הנוער שלה 275,000 דולר בעונה בלבד. יש לציין כי לעמותת הנוער הכנסות נוספות (תשלום קבוע של הורי השחקנים וכו'), אך מקופת הקבוצה הבוגרת עובר אל מחלקת הנוער הסכום הזה בדיוק. גם בעונה שעברה הקציבה מכבי לנוער 275,000 דולר. אם יריבתה הקרובה, פרטיזן בלגרד, מקציבה סכום ניכר לתמיכה במחלקת הנוער המפוארת שלה (קרוב ל-25% מסך התקציב), הרי שמסך כל התקציב של מכבי, מדובר בקושי בנתח של 1.52%. נקודה למחשבה.

בגזרת המפרסמים אין שינויים גדולים. גם השנה ממשיכים, פרט לאלקטרה ולנייק, מפרסמים גדולים כמו אל על, תמי 4, עדן טבע מרקט, בנק הפועלים, קופת חולים מאוחדת, ידיעות אחרונות, נירלט, רנו ועוד כהנה וכהנה גופים כלכליים גדולים. בין רוכשי תאי הצפייה ניתן למצוא שמות כמו טמפו, דיסקונט, מייקרוסופט, כרמל אולפינים, מודגל, לאומי קארד, בזק וכו', שמכניסים למועדון כ-100,000 דולר בעונה כ"א. בכתבות המצורפות מהקיץ שעבר ניתן לראות כמה משלמות החברות בגין חבילת אירוח ופרסום ממוצעת.

הוצאות והכנסות בגין פיינל פור, אגב, לא חושבו בתקציב. אולם מניתוח של נתונים שהגיעו לידינו משנים עברו ניתן לעמוד על צפי ההוצאות וההכנסות מהאירוע, אם וכאשר תחלוף מכבי על פניה של פרטיזן. בעונת 2007/8, האחרונה בה ביקרה באירוע השיא של הכדורסל האירופאי, הכניסה הקבוצה מהפיינל פור האירופאי 2,127,000 מיליון ש"ח. הוצאותיה הסתכמו ב-2,087,000 שקל (מתוכם 939,000 ש"ח על בונוסים), כך שהרווח הכספי מהאירוע עצמו היה כמעט אפסי (40,000 ש"ח). בעונת 2005/6, שגם אותה סיימה מכבי בהעפלה לפיינל פור, הכניסה מכבי מהאירוע 1,741,000 מיליון ש"ח, והוציאה בסך הכל 695,000 ש"ח.

כפי הנראה כעת, תסיים מכבי את העונה הנוכחית בצורה מאוזנת, או לכל היותר במינוס קטן. לאור הפוטנציאל ההרסני עימו פתחה את העונה (פרשת מוני פנאן), וביחס לעונה שעברה מרובת ההפסדים – בלי קשר לתוצאות על הפרקט – מדובר בהישג מכובד.

במכבי תל אביב סירבו להגיב על הכתבה.

*חלק ב', הכולל את משכורות השחקנים והצוות, יפורסם כאן מחר.

ohad@walla.net.il

דייויד פדרמן הבעלים של מכבי תל אביב עם יושב הראש שמעון מזרחי. ברני ארדוב
במיוחד ביחס לקטסטרופה הפוטנציאלית, בהחלט מדובר בהישג. פדרמן ומזרחי/ברני ארדוב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully