פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    ברקו לנבחרת: ועכשיו ההוכחות

    הקמפיין המקורי של וואלה! ספורט למינוי איל ברקוביץ' למאמן נבחרת ישראל נמשך. והפעם: השוואה בין הקוסם לאלטרנטיבות מחו"ל

    לנו בוואלה! ספורט אין שום התנגדות להומור ואפילו לציניות, אבל כשהדברים מגיעים לכדי פגיעה בעתיד הנבחרת הלאומית בכדורגל, צריך לדעת להציב גבולות. ההגרלה הנוחה של נבחרת ישראל למוקדמות היורו הפכה את סוגיית המאמן הבא של הנבחרת להחלטה החשובה ביותר של הספורט הישראלי בשנים הקרובות. מאחר שאיל ברקוביץ' הוא הדמות המתאימה ביותר לתפקיד, ברור שכל הביקורת והלעג שמופנים כלפיו, פוגעים לא רק בעברו המהולל של הכדורגל המקומי, אלא גם בעתידנו כאומה ספורטיבית.

    אחרי הכשלונות של נילסן, גרנט וקשטן, ברור לכולם שהשיטה הפשטנית של בחירת מאמן בעל מוניטין ו"קבלות" פשטה את הרגל. ניסינו את הטובים והמנוסים ביותר בשוק המקומי, הרחקנו עד אלוף אירופה וכל שהעלינו היה זעתר וקינמון. הבעיה היא שאת התובנה הפשוטה הזו, הפכו מבקריו של ברקוביץ' לבדיחה. "אם צריך לנסות משהו חדש", הם מתלוצצים, "למה שלא נבחר בדליה איציק? אולי ניתן הזדמנות לרב עובדיה? לספיידר מן? אלי אוחנה?".

    מעבר להיותו בלתי מצחיק בעליל, ההומור החבוט הזה נעדר את היסוד החשוב ביותר של ביקורת - הצבת אלטרנטיבה. הבחירה בברקוביץ' אמנם מייצגת נסיון לחשוב "מחוץ לקופסה", אבל גם במסגרת הזו לא צריך להשוות אותו לכל מיני קריקטורות, אלא למקצוען כדורגל אחר. כדי לא לעשות ל"ברקו" הנחות, החלטנו להציב מולו את אחד מענקי הענף בכל הזמנים, הלא הוא המאמן האגדי בוב פייזלי. עם שש אליפויות אנגליה ושישה גביעי אירופה, מדובר באדם שאפילו אתר ONE היה מכנה "תותח". היסוד הנדיר שמבדיל בין פייזלי לבין סדרת המאמנים שנכשלו בנבחרת ישראל, הוא כמובן מידת החיוניות שלו. נילסן, גרנט וקשטן היו כולם בין החיים בשעה שלבשו את הטריינינג הלאומי. פייזלי, בניגוד חריף אליהם, הלך לעולמו בשנת 1996 ומאז הוא מת.

    יתרונות של בוב פייזלי על ברקוביץ':

    1. תגובות צפויות במצבי משבר
    2. יודע לשתוק כשצריך
    3. יזכה לכבוד מהכדורגלן הישראלי הממוצע, אשר נוהג להשתטח על קברים, לענוד חוט אדום ולהתייעץ עם הרב מאמו.
    4. אחרי שיעזוב את התפקיד, לא ילכלך על מחליפיו, מעסיקיו לשעבר, השחקנים שאימן, האוהדים, השופטים, הקוונים, מביאי הכדורים, הקופאים ומוכרי הקסטה.

    יתרונות של ברקוביץ' על פייזלי:

    1. מכיר את המנטליות המקומית, ידע להתמודד עם כרישי ההתאחדות
    2. רעב לתארים (שתי אליפויות בכל הקריירה, האחרונה ב-1994).
    3. במקרה שיותקף, ידע להחזיר מכות
    4. גם אם לא יותקף, ידע להחזיר מכות
    5. פילוסופיית כדורגל פשוטה, יכול להעביר תדריך שלם בטוויטר או בסמס.

    שורה תחתונה: למרות גובה המשוכה, ברקוביץ' יוצא מההשוואה באופן מכובד, אולי אפילו עם נצחון בנקודות. איל ברקוביץ' גדול יותר מבוב פייזלי? אתם אמרתם, אנחנו רק הבאנו את העובדות. ואם אפילו ההישג הזה לא שכנע אתכם שברקו צריך לאמן את הנבחרת, חכו לפרק הבא.