הקלעים שמאחורי הקלעים

יאן של כישרון

הגנה אגרסיבית, הטבעות מרהיבות ובגרות. כל מי שראה את יאן וסלי, צ'כי בן 19, מבין שבפרטיזן בלגרד צומח פורוורד העתיד של אירופה. יהונתן אליהו מציג את הכוכב השבועי ביורוליג

יהונתן אליהו

"המרטין קרפאנה" של מלאגה רתח במשחק המכריע של שלב הטופ 16. פרטיזן בלגרד, הקבוצה המפתיעה והמרעננת של עונת 2008/09, מוליכה ב-8 הפרש עמוק בתוך הרבע האחרון, ובאוויר עומד ריח חזק של הפתעה. הקהל האנדלוסי עושה את שלו, הסרבים נלחצים ומלאגה נגסה ביתרון. 50 שניות לסיום, ידידנו סטפון לאזמה מאבד כדור ומלאגה מצמקת ל-76:74. פרטיזן, בהתקפה שיכולה לגמור את המשחק, הלכה לסשה ראסיץ' שהחטיא שלשה. לריבאונד ההתקפה ריחף ילד בשם יאן וסלי, ותפס את הכדור מעל מרכוס הייסליפ, אולי האתלט הגדול ביותר באירופה. וסלי נשלח לקו העונשין. הידיים רועדות? קולע ראשונה. מחטיא את השנייה, אבל עט גם על ריבאונד ההתקפה הבא. שם אחד משתיים ומעלה את פרטיזן ליתרון 4. זה גמור. וכל זה מילד בן 19.

עוד בוואלה! NEWS

העסק פורח מחדש: כך חנות הפרחים הקטנה מבאר שבע צומחת מהמשבר

לכתבה המלאה
לפני שנה לא הכירו אותו באירופה, עכשיו מדברים עליו ב-NBA. וסלי (צילום: AP)

סולל לעצמו את הדרך

תמצית על היכולות של וסלי אפשר לקחת מאותו משחק נגד מלאגה, משחק שבדיעבד העלה את פרטיזן לרבע הגמר. אבל ההכרה בצ'כי הצעיר הבשילה באופן קצת שונה. השמות דונטאס מוטייונאס, ניהאד דג'דוביץ' וניקוס פאפאס, נשמעים לחלק מהקוראים אלמוניים לחלוטין, אולם יש להם מכנה משותף אחד - כולם, בצוותא עם ריקי רוביו, סומנו כבר בגיל צעיר מאוד כשחקנים המובילים באירופה משנתון 1990. איש לא סימן את וסלי.

אותם שחקנים כיכבו באליפויות הגילאים השונות, ובמדי קבוצותיהם בטורנירים הנחשבים באירופה, ונהנו מחשיפה גבוהה יחסית מצד הסקאוטים המפוזרים ברחבי היבשת הישנה. אי שם בפריפריה, עד כמה שניתן לקרוא לצ'כיה האמידה פריפריה, גדל כישרון שנחשב גדול ברמה המקומית, אבל שמו לא יצא למרחוק. וסלי (2.10 מ') לא זכה להרבה תשומת לב כשהעמיד ממוצעים יפים - אך לא יוצאים מהכלל - כשחקן פנים, במספר אליפויות אירופה לגילאים בדרג ב', אותן מטבע הדברים פקדו הרבה פחות אנשי מקצוע.

פאסט פורוורד לאוקטובר 2009. וסלי מאייש את עמדת הסמול פורוורד הפותח בפרטיזן בלגרד, אחרי שבקיץ עוד הספיק להיות חלק משמעותי מאוד מהנבחרת הבוגרת של צ'כיה במשחקים על ההישארות בדרג א'. אתרי הדראפט הנחשבים ביותר מנבאים לווסלי בחירה באחד מעשרת המקומות הראשונים, בסיבוב הראשון כמובן, של דראפט ה-NBA הקרוב. שמו של וסלי שגור בפי אנשי מקצוע באירופה ובארה"ב. הילד מוכר בברנז'ה.

כדי להגיע לפוזיציה הזאת וסלי נאלץ לעשות כמה ויתורים. כמו הרבה כדורסלנים צ'כים צעירים עזב את עיר הולדתו אוסטרבה, כבר בגיל 17, וחתם על החוזה המקצועני הראשון שלו עם סלובאן, בטח כבר ניחשתם, הסלובנית. בניגוד למגמה די גורפת של צ'כים צעירים שעוזבים לספרד (מגמה שלא הניבה פירות מהודרים מדי, אלא אם שמות כמו תומאש המפל ורוסטיסלב אוהליר אומרים לכם משהו...). וסלי החליט לסטות מהנורמה. הצכ'י בחר ללכת לאיזור הבלקן, כמו שעשה בזמנו הצ'כי הבכיר כיום, ייז'י וולש שבצעירותו כיכב בלובליאנה. וסלי קיבל את הבמה והראה ניצוצות מהכישרון שלו בליגה האדריאטית, ובעיקר כמה משחקים טובים נגד קבוצות סרביות. הפריצה האמיתית עוד לא הגיעה.

כוכב חדש בשמי בלגרד

הניצוצות של וסלי הציתו את מאמן פרטיזן, דושקו ("דולה") וויושביץ', מאמן פרטיזן, האיש עם הכי הרבה קבלות באירופה כשזה נוגע לפיתוח שחקנים צעירים. לשמחתו של וויושביץ', פירצה בחוזה של וסלי בסלובאן אפשרה לפרטיזן לרכוש אותו בסכום זעום של 50 אלף יורו בלבד, אחרי עונה אחת בלבד בסלובאן. בפרטיזן, כמו בפרטיזן, החתימו את וסלי על חוזה ארוך טווח עד 2013. הם כנראה ידעו מה יש להם בידיים.

וויושביץ' זרק מבט על הצ'כי, והחל לעשות לו הסבה לעמדת הסמול פורוורד, למרות גובהו החריג של וסלי לעמדה. אף אחד לא ציפה מהצ'כי להרבה בעונתו הראשונה בבלגרד, ודקות המשחק המועטות הוכיחו זאת, כשבארבעת המשחקים הראשונים של פרטיזן ביורוליג קיבל וסלי 5 דקות בסך הכול. נקודת המפנה במעמדו הגיעה פחות או יותר באמצע נובמבר. פציעה של צ'דומיר ויטקובץ, הסמול פורוורד הבכיר של פרטיזן, לא הותירה ל"דולה" הרבה ברירות, הוא היה חייב לזרוק את וסלי למים העמוקים. אותה נקודה הייתה גם נקודת האל-חזור של ויטקובאץ. בהופעת בכורה ביורוליג מול הדוב מצסק"א שיחק וסלי 25 דקות, ולמרות שקלע רק נקודה אחת, הוריד תשעה ריבאונדים והרשים את כולם באתלטיות ובבגרות שלו.

ככל שהעונה התקדמה עלו דקות המשחק של וסלי, וכך גם התרומה שלו. מאז המשחק מול צסק"א וסלי הפך לשחקן חמישייה קבוע, פרטיזן הציגה את אחת מהעונות הטובות שלה מזה שנים ולצ'כי היה חלק משמעותי בזה. הנתונים היבשים אולי לא מדהימים (4.8 נקודות ו-3.5 ריבאונדים למשחק ביורוליג בכמעט 20 דקות), אבל הנחישות, הבגרות, היוזמה והכישרון, כל אותן תכונות שבאו לידי ביטוי במשחק ההוא במלאגה, מוכיחים שמספרים הם רק חלק ממה שווסלי מביא למשחק. אומרים שאין טוב ממראה עיניים, וכל מי שראה את פרטיזן בעונה שעברה ראה כישרון מצוין שמשחק תפקיד משמעותי, אם זה בהגנה אגרסיבית, בהטבעה מרהיבה או בסתם דברים שלא מצפים מילד בן 19.

סרוויס צ'כי

העונה, ואין ספק בכך, וסלי יקודם מקצועית באופן משמעותי. השחקנים המובילים בעונה שעברה - וליצ'קוביץ', טפיץ' ולאזמה - עזבו, ובסגל שהתגבש נותר וסלי, באופן די אירוני, אחד השחקנים היותר ותיקים. אם בעונה שעברה נהנה וסלי מנוכחות של שחקנים טובים ממנו, שיצרו לו מצבי קליעה נוחים יותר, העונה הוא יצטרך לקחת על עצמו יותר. את מרבית הדקות יעביר וסלי כסמול פורוורד הפותח של הקבוצה, כשמפעם לפעם יראה דקות גם בעמדה 4.

פרטיזן נמצאת עדיין בשלב הגישושים של העונה ומחפשת את המנהיגים שלה. וסלי פתח את העונה בצורה בינונית, וראה יותר מדי ספסל בגלל נטייה לצבור עבירות מהירות. אבל במעלה הדרך, וככל שהעונה תתקדם אמור וסלי להיות אחד מעמודי התווך של הקבוצה. ברמה האישית יש לו עוד הרבה לאן לשאוף. האתלטיות, המימדים, ה"אף" לריבאונדים והכישרון הטבעי של וסלי קופצים לעין מהרגע הראשון, אולם הצ'כי עדיין לוקה בחסר בכל הקשור לקליעה, שליטה בכדור ומשחק עם הגב לסל.

היכולת שלו לתפקד ככלי התקפי יציב, או בכלל כשחקן מפתח בפרטיזן כבר בשלב הזה של הקריירה, מוטלת בספק, אולם הוא בהחלט מסוגל להסיר ממנו את סימני השאלה האלו במהלך העונה. גרף ההשתפרות של הצ'כי, מאז הגיע לפרטיזן, מבשר טובות, והקפיצה שלו בעונה האחרונה הייתה ענקית. מוסר העבודה, כך מסתמן, ישנו. סביבת עבודה טובה מזו שמצא וסלי בפרטיזן ספק אם יש בנמצא. אם העונה וסלי ישייף את הקליעה, יוסיף לעצמו מהלכי התקפה וישפר את התנועה בהגנה, נוכל לומר שהדרך לקריירת NBA ארוכה מתחילה לה בבלגרד.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully