פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    אריק זאבי אלוף אירופה

    הג'ודוקא הישראלי גבר בקרב הגמר על ואן דר גיסט ההולנדי, אלוף אירופה בשנה שעברה, באיפון לאחר 1:10 דקות. זאבי: החזרתי בעצם את מה ששייך לי

    במשך שנה שלמה נשא אריק זאבי תחושת אכזבה. אלוף אירופה בג'ודו, משנת 2001, הגיע בשנה שעברה להגן על תוארו במאריבור, סלובניה, כשהוא פצוע וכואב. זאבי סיים במקום החמישי, נושל מסגל הזהב של היחידה לספורט הישגי, והרגיש שהוא חייב לחזור.

    אתמול בדיסלדורף הוא חזר. למרות שמצבו הגופני לא מושלם, למרות שהוא סובל מפציעה טורדנית בגב שמנעה ממנו הכנה גופנית מושלמת לאליפות אירופה, עדיין ביום אחד של תחרויות וכשהוא מרוכז, הוכיח זאבי שמדובר באחד הג'ודוקאים הטובים באירופה ובעולם. אתמול השיג זאבי חמישה ניצחונות, בדרך להחזרת תואר אלוף אירופה שאבד במאריבור, והבטחה כמעטמעשית של מקומו באולימפיאדת אתונה בשנה הבאה.

    בדרך לתואר היה על זאבי לסגור חשבון עם כמה מהמתחרים המושבעים שלו. אחרי שגבר באיפון תוך 2:35 דקות על סם דלהיי הבריטי, הוא פגש את אנטל קובאץ' ההונגרי. קובאץ', יריב ותיק של זאבי, ניצח אותו בשנה שעברה באליפות אירופה. הקרב הסתיים בתום הזמן החוקי של חמש דקות, וזאבי ניצח בזכות וואזארי ויוקו ועלה לסיבוב השלישי, שם גבר על האוקראיני רוסלאן מאשורנקו תוך 46 שניות אחרי שריתק אותו למזרון.

    זאבי התייצב לחצי הגמר מול איחאר מקארו הבלארוסי. עוד יריב נוקשה, שגבר בשלושת הקרבות הקודמים על זאבי, כולל ניצחון בשנה שעברה בקרב על מדליית הארד. הקרב ארך חמש דקות והוכרע בזכות שני יוקו של זאבי.

    כאן החלה ההמתנה לגמר. יריבו של זאבי היה אלקו ואן דר חסט ההולנדי, אלוף אירופה ב-2002, שעלה לגמר אחרי ניצחון באיפון תוך 12 שניות. ההולנדי נחשב לפייבוריט בגמר, גם בזכות תמיכה מאסיווית של הולנדים רבים ביציעים. זאבי, המתחרה בליגה הגרמנית, נהנה מתמיכת הקהל המקומי שהתלהב מהגרסיוויות שהפגין הישראלי מהפתיחה. 1:09 דקה מפתיחת הקרב ביצע זאבי תרגיל אופייני, הטיח את ואן דר חסט למזרון והחל את החגיגות.

    "יש את קוסאי אינוי היפאני ועוד ג'ודוקא קנדי ברמה גבוהה מאוד, אני נמצא ביניהם, בעיקר עכשיו אחרי שזכיתי באליפות אירופה", אמר זאבי בסיום, "הניצחון הזה מתוק יותר מלפני שנתיים, בעיקר בגלל שהנסיבות היו אחרות. ההכנה שלי בגלל הפציעות לא היתה טובה ופגשתי במהלך הקרבות את היריבים הכי קשים שלי. זו היתה מעין נקמה בשבילי על קובאץ' ומקראו שניצחו אותי בשנה שעברה. אבל כל זה מאחורי. אני שמח שעשיתי זאת בגרמניה, אני מתחרה פה בליגה וזוכה להישגים טובים פה".

    את ההערכה של הקהל המקומי לזאבי אפשר היה לראות בטקס חלוקת המדליות. הקהל, שלא הדגיש תשומת לב להמנון האיטלקי שהושמע לכבוד הזוכה במשקל עד 78 ק"ג, עמד דום לכבודו שלזאבי. בדיוק כמו לפני חצי שנה עם אלכס אברבוך, כך גם הפעם הושמע ההמנון הישראלי על אדמת גרמניה.

    זאבי עוד לא הבטיח רשמית את מקומו באתונה. הוא יעשה זאת אם יסיים בין חמשת הראשונים באליפות העולם בספטמבר ביפאן. לאור ההופעה שלו אתמול, הסיכוי לכך מעל לסביר. אבל גם אם לא יקצור הצלחות ביפאן, הרי ש-175 הנקודות שצבר אתמול באליפות, ביחד עם עוד נקודות מתחרויות בשנה הקרובה, עשויות להספיק לו להופעה באתונה.

    היום תיערך התחרות הקבוצתית, ממנה צפוי זאבי להשתחרר. מלבד הישגו של זאבי תחזור המשלחת הישראלית עם מקום חמישי (אודי וקס) ומקום שביעי (יואל רזרוזוב ונועה לאור).