פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    אנסומבו: "לחמן לא מאמן כדורגל, אלא היאבקות"

    מזואה אנסומבו, ששוחרר מסכנין, לא יכול לשתוק לגבי השיטות של מאמנו: "הוא הנחה את סואן להיכנס לקולמה ברגליים. זאת אלימות לשמה". לחמן: "הכל שקרים"

    למרות התדמית האגרסיבית שדבקה בו, בעיקר לאור סגנון המשחק שלו, אי אפשר להגיד שמזואה אנסומבו הוא בחור וולגרי או בוטה. נהפוך הוא. לאורך חמש השנים וחצי בהן הוא שוהה בארץ, אנסומבו מעולם לא נתפס באמירה שאינה במקום כלפי חבריו לקבוצה, קל וחומר שלא כלפי המאמנים תחתם שיחק.

    אולם אתמול, לאחר שסיכם סופית עם ראשי בני סכנין על עזיבתו את המועדון, אנסומבו שינה את מנהגיו באופן קיצוני. "אני לא יכול לשחק יותר בקבוצה הזאת", הוא אומר ל"ספורט הארץ", "אני בחור חזק שאוהב לעבוד קשה ולתקל, אבל אין לי לב לגמור לאנשים את הקריירה בשם הכדורגל. זאת לא שיטת משחק, זאת פשוט אלימות לשמה, ואני לא בחור אלים. מעולם לא פצעתי אף אחד בכוונה תחילה. לחמן הוא לא מאמן כדורגל, הוא מאמן היאבקות, משהו בסגנון WWF. לא ייתכן שהוא יבקש באימון מאובודו אוקוצ'ה 'תיכנס למזואה ברגליים', ואחר כך גם יצרח עליו כי הוא לא הסכים לעשות את זה.

    "לפני המשחק בשבת נגד מכבי חיפה שמעתי את לחמן צועק על עבאס סואן בתדריך ומנחה אותו שייכנס לג'ון קולמה (קשר חיפה - ד"מ) ברגליים", ממשיך אנסומבו, "איפה נשמע דבר כזה? לא לשם כך אנשים קונים כרטיסים למשחקים, הם משלמים כסף כדי לראות נחישות אבל גם בשביל לצפות בכדורגל. לשבור רגליים לשחקני היריבה זה לא כדורגל, זה לגמור לאנשים את החיים".

    על אף דבריו החריפים, לאנסומבו אין שום כוונה לעזוב את סכנין בתור האיש הרע. "אני לא מוכן שיפילו עלי את התיק", מבהיר הקונגולזי, "אני נמצא בארץ לא מעט שנים, התאמנתי אצל הרבה מאוד מאמנים - מפרננדס ועד גוטמן - ובחיים לא שמעתי שככה צריך לשחק כדורגל. גם גוטמן מאמין בכדורגל אגרסיבי, אבל יש לו גם טקטיקה והוא לא מדבר על לשבור רגליים. יש הבדל גדול מאוד בין אגרסיוויות לאלימות, ובמקרה של לחמן הגבול הזה נחצה. כדורגל זה קודם כל ספורט, ובטח שלא מלחמה".

    הזרים נחרדו

    אם לא די באלימות לכאורה שאותה נדרשים להפגין שחקניו של לחמן על כר הדשא, אנסומבו טוען גם כי שיטת המשחק הזאת פוגעת בתדמית של הכדורגל הישראלי. "הגיעו לכאן כל מיני שחקנים למבחנים, והם לא האמינו שככה משחקים בישראל", מספר הקשר, "אחד מהם אמר לי שהוא לא יחזור אף פעם לישראל, אפילו לא לביקור.

    "מאז שלחמן הגיע לסכנין, יש כאן מסדרי פצועים מהארוכים שראיתי בקריירה. בכל אימון יש שלושה-ארבעה שחקנים שנפצעים. גם אני, יומיים לפני המשחק מול מכבי נתניה, נפצעתי באימון ולא הייתי יכול להזיז את הרגליים. אין דבר יותר מטומטם מלהיפצע באימונים. מילא להיפצע במגרש עבור נקודות, אבל ככה סתם באימון, בשביל מה? מה שלחמן עושה לשחקנים זה בעצם לא לכבד אותם. יש כאן הרבה שחקנים שרוצים לעזוב מאז שהוא הגיע. הם חוששים שהוא יפגע בהמשך הקריירה שלהם, ואני מבין אותם לחלוטין".

    ההחלטה של אנסומבו לסיים את ההתקשרות עם סכנין החלה להתגבש מיד לאחר שקיבל הצעה אטרקטיבית ממ.ס. אשדוד. הסכומים שהוצעו לו, כך נטען, היו כפולים מאלו שסכנין שילמה לקשר, ובעקבות כך דרש אנסומבו את שחרורו כבר לפני שבועיים, אך נענה בשלילה מוחלטת מצד ראשי סכנין. מקורביו, טוענים בסכנין, יעצו לו להפגין חוסר מוטיווציה שיזרז את מעברו, וזה אכן התרחש, אולם במקביל הפכה הצעת אשדוד לבלתי רלוונטית.

    אף על פי כן, אנסומבו לא מוטרד מעתידו. "אין כלום בלבי נגד ראשי סכנין", הוא מדגיש, "נורא נהניתי לשחק שם כשפרדי דוד הביא אותי, אבל עכשיו אני פשוט לא יכול להישאר יותר בסכנין. לאחרונה קיבלתי פניות מבית"ר ירושלים, מאשדוד, מהפועל חיפה ומבני לוד, ואני משוכנע שבקרוב אסגור עם אחת מהן. אנשים מכירים אותי ויודעים שאני נותן מעצמי הכל.

    "אני מאוד אוהב להיות בארץ", מסכם אנסומבו, "אחרי שש שנים שאני משלם פה מסים, אני מרגיש שישראל היא הבית השני שלי. אני רוצה להמשיך כאן, ולמרות מה שאומרים הרמה משתפרת. לדעתי, ישראל יכולה להגיע למונדיאל הקרוב".

    רגע לפני שהוא ממשיך במאמציו למצוא קבוצה חדשה, לאנסומבו חשוב גם לסגור חשבון עם ניצן שירזי, שלדבריו מרבה לבקר מכיסא הפרשן את סגנון המשחק האגרסיבי שלו. "הוא חייב ללמוד לכבד אנשים זרים שמגיעים לכאן כדי לתרום לליגה", רוטן הקונגולזי, "אף פעם לא הבנתי מה הוא רוצה מהחיים שלי, אבל ברור לי שהוא לא מבין כלום בכדורגל".

    באופן לא צפוי, בסכנין טענו אמש כי אנסומבו מתכוון להתייצב היום לאימון, להתנצל על התנהגותו ולהמשיך במועדון עד תום העונה. השחקן, מצדו, הבהיר כי הגעתו היום נועדה כדי לקבל את טופס השחרור שלו, לצורך חתימה בקבוצה אחרת.

    אייל לחמן סרב להתייחס בהרחבה להתבטאויות של אנסומבו כלפיו, והסכים רק להגיד כי "הכל שקרים".