פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    תיאבון להרס

    ג'ון דיילי הספיק בקריירה שלו - בין טורניר גולף אחד לשני - להתמכר לאלכוהול, להפסיד 50 מיליון דולר בהימורים ולהתגרש שלוש פעמים

    הביקור שקיים ג'ון דיילי באוסטרליה בחודש שעבר הוכיח כי גם בגיל 42, לגולפאי האמריקאי יש כוח משיכה נדיר. בשלושת הטורנירים בהם השתתף, מספרי הצופים עלו, וכך גם הרייטינג בטלוויזיה ומכירות המוצרים. שמו הוזכר בעיתונים הגדולים במדינה 442 פעמים, והעיתון "דיילי טלגרף" חישב ומצא כי חשיפתו המוגברת של המשחק באותם שבועות היתה שווה מיליונים לראשי הענף באוסטרליה.

    אותם שבועות גם סיפקו תקציר לארועים שסבבו את דיילי לאורך הקריירה, וכעת הובילו אותו לשפל חדש. הוא נכשל בשלושת הטורנירים, ובאליפות אוסטרליה חטף מצלמה מאוהד שניסה לצלם אותו והטיח אותה בעץ. את זמנו הפנוי - והיה לו הרבה - הוא בילה בבליסת מזון מהיר. "יש לכם מקדונלדס, קנטאקי פרייד צ'יקן ופיצה האט - כל הדברים הטובים שיש לנו בבית", אמר לתקשורת המקומית.

    כזה הוא דיילי. לכישרונו על מדשאות הגולף ולידיו הרכות בצורה נדירה משתווה רק יכולתו להרס עצמי. מאז 1991, כשהרוקי בן ה-25 נכנס לאליפות ה-PGA (ארגון הגולף המקצועני) ברגע האחרון, הגיע לטורניר בזמן אחרי שנהג במשך לילה שלם והדהים כשזכה במייג'ור היוקרתי (אחד מארבעת הטורנירים הגדולים), חייו מתנהלים במחזוריות - קריסה, תחייה, קריסה, תחייה.

    ב-1995 דיילי זכה במייג'ור שני, אליפות בריטניה הפתוחה. אחר כך הגיעו שנות יובש ארוכות, שנקטעו עם תארים כמו אליפות BMW (2001) וביואיק אינטרנשיונל (2004). בין לבין, הוא עבר ניסיונות גמילה כושלים מאלכוהול, עישן, הפסיד יותר מ-50 מיליון דולר בהימורים, עלה וירד במשקל, היה נשוי ארבע פעמים, נטש טורנירים ונזרק מאחרים, הידרדר בדרוג העולמי ואיבד חוזי אימוץ יקרים.

    כעת איבד דיילי את היקר לו מכל - הזכות לשחק גולף ברמות הגבוהות בארצות הברית. באוקטובר הוא בילה לילה בכלא לאחר שנאסף על ידי המשטרה מחוץ לסניף של "הוטרס", רשת בארים המאמצת אותו, כשהוא שיכור. הצילום שפורסם - דיילי במדי כלא כתומים ובמבט מזוגג - היה יותר מדי עבור ראשי ה-PGA האמריקאי, שהשעו אותו מהסבב לחצי שנה. כל זאת, כשהוא במקום ה-744 בעולם, אחרי עונה שבה הישג השיא שלו היה המקום ה-16 בתחרות "ביואיק אופן".

    הורס לבד

    האהבות של דיילי הולכות אתו מילדות. בגיל ארבע הוא לימד את עצמו לשחק גולף, בגיל שמונה החל לשתות בירה. כשהיה במכללה, מאמנו טען כי יצליח בגולף רק אם יוריד במשקל. "החלטתי להפסיק לאכול", הוא מספר, "והתחלתי לשתות הרבה וויסקי ולעשן. איבדתי משהו כמו 35 קילוגרם בחודשיים, והוא עדיין לא נתן לי לשחק. זה הרג לי את הביטחון, את ההערכה העצמית, את הכל".

    את כל השאר דיילי הורס לבד. על אף שהמשקל העודף פוגע בגמישותו, הוא מסרב להתאמן בחדר כושר. האגדה מספרת כי הסיבה היא שאי אפשר לעשן בזמן שמתאמנים. הגרסה הרשמית: "אנשים אומרים שאתה מרגיש טוב אחרי אימון. אני מקיא". בוץ' הרמון, מאמנו לתקופה קצרה, זרק אותו במארס האחרון וטען: "המטרה היתה שיראה לי כי גולף הוא הדבר החשוב בחייו, אך הדבר החשוב בחייו הוא להשתכר".

    אבל דיילי הוא מאותם ספורטאים שנולדו לשחק, ואחת מאותן דמויות שמשלבות חמימות ופגיעות שמושכות קהל. "אנשים רואים שג'ון אינו מזויף. הוא אמיתי, עם בעיות אמיתיות, והם יכולים להרגיש קרובים לזה", אמרה שרי מילר, שב-2002 הפכה לאשתו הרביעית אחרי היכרות של חודשיים.

    ב-2007 דיילי הופיע לטורניר עם סימני שריטה על לחיו, וטען שמילר תקפה אותו עם סכין. השניים מצויים כעת בהליכי גירושין, ובקרוב הוא ישלם דמי מזונות על שני ילדים נוספים - שמספרם עומד, כרגע, על ארבעה בסך הכל. עניין לא פשוט בהתחשב בבעיותיו הכלכליות. לאחרונה הוא נצפה בלאס וגאס מוכר כדורי גולף חתומים בעשרה דולר.

    לסטיוארט אפלבי, גולפאי אוסטרלי, יש תיאוריה שונה לחלוטין לפופולריות שלו. "הוא תאונת רכבת מהלכת, ואנשים תמיד מפנים את ראשם כדי לראות דבר כזה", הוא טוען, "זה סימפטום של עולם הגולף, כי הוא עדיין מסתובב בעולם - אירופה, אסיה, אוסטרליה. ג'ון דיילי הוא ייחודי. התקווה היחידה היא שהוא ישקיע יותר במשחק שלו במקום בהרס חייו ויהיה כוח משיכה אמיתי, לא רק מופע של מוזרויות".

    בחודשים הקרובים יתמקד דיילי בסבב ה-PGA האירופי, שבו הוא חבר מאז 2002. תחילה הוא ישתתף בשלושה טורנירים שיתקיימו במזרח התיכון, הראשון שבהם השבוע באבו דאבי. "אני אבין אם האוהדים האמיתיים שלי יוותרו עלי, אבל אני עדיין צריך לשחק גולף ולהרוויח את לחמי", הוא אומר, "אני לא יודע אם אי פעם אחזור למעמד שהיה לי, אבל אני מתכוון להמשיך לנסות".