פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

    פתיח מאמין באמונה שלמה

    סגל שמונה רק 14 שחקנים? למאמן טורקיה, פאתיח טרים, זה לא מזיז: "יש לי 11 שחקנים שיכולים לשחק. נילחם עד הרגע האחרון"

    כמו נגד ברזיל בחצי גמר המונדיאל לפני שש שנים, מגיעה נבחרת טורקיה אל משחק שמוגדר על ידי כולם "כחשוב ביותר בהיסטוריה של הכדורגל הטורקי"; כמו אז, טורקיה היא אנדרדוג מובהק ולכן היא מגיעה בלי לחץ. אבל יש כמה הבדלים גדולים בין המשחק ההוא לזה הערב (רביעי) באיצטדיון סט. ג'ייקובס בבאזל.

    קודם כל הוא באירופה, קרוב לבית, עם עשרת אלפים טורקים שיגיעו לאיצטדיון ועוד רבבות שיתמכו בנבחרת מבחוץ; אין יריבה יותר מיוחדת עבור הטורקים מאשר גרמניה, שיותר מארבעה מיליון טורקים חיים בה ושכמה שחקנים טורקים בעצם נולדו וגדלו בה (המיט אלטינטופ למשל); וחוץ מזה, אז ביפן היתה לטורקיה הגרלה קלה והיא לא נתקלה בשום נבחרת אירופית והפסידה לברזיל הגדולה. הפעם טורקיה עברה שוב ושוב כמה מאריות היבשת.

    כל זה בלי להזכיר את עשיית הקסמים בדרך, את הניצחונות הדרמטיים של הדקות האחרונות ואת האמונה. כל טורקי, מאנקרה ועד וינה, מאיסטנבול ועד באזל, מדבר על הלב הגדול של הנבחרת הטורקית, על המלחמה, האופי המדהים והגאווה שהנבחרת הזאת מביאה לעם הטורקי.

    אם העם גאה והאוהדים גאים, אז בוודאי שגם השחקנים. אלטינטופ דיבר על התחושה הזאת אתמול. "אנחנו מאוד גאים במה שעשינו אבל גם למדנו מזה הרבה", הסביר הקשר. "אפשר לנצח כל אחד, אפשר לעבור כל נבחרת. עשינו את זה נגד צ'כיה ונגד קרואטיה, אפשר להתגבר על כל קושי וכל מכשול בעזרת אמונה ולב גדול. יש לנו תקווה, יש לנו לב ענק ויש לנו תמיד סיכוי". אלטינטופ גם החמיא למאמן פתיח טרים: "הוא כמו אבא שלנו, אנחנו אוהבים אותו, לומדים ממנו ולפעמים גם קצת מפחדים".

    14 המופלאים

    אם בכל יום רגיל ניצבת טורקיה מול גרמניה כאנדרדוגית, הרי בוודאי ובוודאי לאור מכת ההרחקות והפציעות שנחתה עליה. למרות הדיבורים על כך שהשוער השלישי טולגה ישחק כבלם או כמחליף בגלל שלרשות טרים עומדים רק 14 שחקנים, כולל שני שוערים, המאמן נשמע אתמול אופטימי וכמעט מיסטי.

    "קודם כל אני מאמין שהבלם סרבט צ'טין אולי ישחק למרות הפציעה וזה יעזור. זה משחק קשה בכל מקרה, גרמניה פייבוריטים בכל מקרה וזה עוד לפני הפצועים והמורחקים. זה המצב ואני לא יכול לשנות אותו, אבל יש לי 11 שחקנים שיכולים לעלות ולשחק, וכדורגל זה 11 נגד 11. אני אופטימי, אנחנו יכולים לעשות דברים גדולים, הראנו שמה שחשוב זו הלחימה והלב. נילחם עד הרגע האחרון כמו שאנחנו נלחמים כל הזמן".

    הדיבורים על כך שטרים הוא כמו אב לשחקנים אינם יוצאים מכל פרופורציות. אך הוא לא רק אביהם, האיש המכונה "הקיסר" הוא גם אבי אבות האמונה שמשחקים כל עוד אפשר. "ככה חינכו אותי, יש סיכוי עד השריקה של השופט. כשקיבלנו גול מקרואטיה בדקה ה-119 השחקנים נשכבו על הדשא, צעקתי להם שיש סיכוי להשוות וזה מה שהיה", אומר טרים. קולין קאזים ריצ'ארדס מאשר: "זו אפילו לא הצעקה שלו, אלא המבט. השחקנים הסתכלו אל הספסל וראו אותו ואת המבט שלו וקיבלו אמונה והבינו שיש סיכוי".

    ההרגשה שאין לנו מה להפסיד גורמת לסוג של אופטימיות, סביב הנבחרת מדברים על כך שסרבט אפילו יפתח בהרכב. אתמול העריך רופא הנבחרת את הסיכויים לכך באחוז אחד, אבל ההרגשה שהוא לפחות יישב על הספסל משפרת את מצב הרוח הלאומי. מי שבכל מקרה לא ישחקו הם כמובן המושעים וולקן דמירל, אמרה אסיק, טונקאי וארדה טוראן; הפצועים טומר מטין ואמרה בלוזוגלו, שאתמול הוכרז כי לא יהיה כשיר למשחק; וניהאט ואמרה גונגור שסיימו את הטורניר.

    "ברור שזה קשה, אבל המחליפים ייתנו את הכל והגרמנים יהיו מאוד זהירים אחרי מה שעשינו ולאור העובדה שזה משחק על מקום בגמר", אמר סמיח סנטורק, האיש שהבקיע את שער השוויון בדקה ה-122 מול קרואטיה.

    מה שלא יהיה הערב, הנבחרת הלאומית של טורקיה תוכתר כמנצחת, אבל בשביל הלוחמים של טרים זה לא מספיק. הם רוצים ומאמינים שאפשר לעשות עוד קסם, עוד נס, ולהגיע לגמר דווקא על חשבון הגרמנים. כמו שראיתם, לא בטוח ששווה להמר נגדנו.